تبلیغات
ثانیه :: گالری طرح های با کیفیت مذهبی
بنام خدا
سال همت مضاعف ، کار مضاعف گرامیباد
دومین تصویر زمینه با همین موضوع


التماس دعاآموزه هایی از نام گذاری سال 1389
نامگذاری سال 1389 به عنوان سال "همت مضاعف؛ كار مضاعف" در واقع یكی از راهبردی ترین نامگذاری ها توسط رهبر معظم انقلاب به شمار می رود.

بدون تردید بسیاری از دلسوزان، اندیشمندان، تحلیلگران و علاقه مندان، در تفسیر و تبیین "همت مضاعف، كار مضاعف" تاكنون دست به كار شده اند و یا خواهندشد؛ به ویژه مسئولین و دولتمردان هم به نوبه خود اقدامات خود را آغاز خواهند كرد. ولی نكته اساسی و حائز اهمیت در اینجاست كه آیا در این زمینه دچار شعار زدگی و سخن پراكنی خواهیم شد و پس از مثلا 6 ماه با تشكیل و تاسیس انواع كارگروه ها و كمیسیون های تخصصی و غیرتخصصی و چندین سمینار و كنفرانس پرخرج و بی اثر و تخصیص انواع بودجه های غیرضروری گزارشی مبسوط و عریض و طویل درخصوص انواع راهكارهای"افزایش همت و افزایش كار" ارائه خواهیم كرد!؟ و یا نه؛ از همین امروز آستین های همت مضاعف را بالا زده و دست به دست هم داده و كار واقعی و مضاعف را بدون هیچ گونه شعارزدگی و در جهت پیشرفت و اعتلای كشور آغاز خواهیم كرد.

به نظرحقیر شاید به توان آموزه های زیر را از فحوای كلام و پیام رهبر انقلاب استنباط نمود:

1 ـ به فرموده پیامبر گرامی اسلام(ص) " كلكم راع و كلكم مسؤول عن رعیته‏":

 همه ما اعم از مردم عادی كوچه و بازار و خواص و دولتیان و كارمندان و كارگران موظف به افزایش همت و اراده و افزایش بازده كاری خود هستیم. طبیعی است كه نبایستی دولتمردان فقط از مردم عادی انتظار داشته باشند و مردم هم نبایستی خود را از مسئولیت ها مبرا بدانند و همه چیز را از دولتمردان بخواهند. بنابراین هر كسی به تناسب و نوع كار و وظیفه ای كه بر عهده دارد، می بایست در این امر خطیر سهیم باشد.

2 ـ پایان بحثها و مجادلات و جبهه گیری های پس از انتخابات 88 و آغاز سالی مملو از كار و تلاش سازنده:

 شاید به جرات بتوان گفت درسال 88 بخش قابل توجهی از وقت كشور و ملت صرف بحث ها و مجادلات و درگیری ها و اغتشاشات پس انتخابات ریاست جمهوری گردید و بیشترین توان و انرژی در جهت خنثی كردن توطئه های دشمنان و فریب خوردگان به كارگرفته شد؛ ولی در مقابل، بایستی سال 89 به مدد همت والا و تدبیر و درایت مسئولین و دولتمردان به سال كار و سازندگی مبدل گردد.

3 ـ افزایش بهره وری و راندمان كاری:

 میانگین بازدهی كاری ادارات و سازمان ها و شركت های دولتی در كشورمان را مقادیر مختلفی عنوان كرده اند؛ (از 10 دقیقه در روز تا 120 دقیقه در نوسان بوده است؛) این رقم ها حكایت از ضعف همت كاری و سوء مدیریت و نظارت در بخش های مختلف دارد و نیروها و امكانات به نحو احسن و با بهره وری مناسب به كار گرفته نمی شوند؛ به عبارت دیگر در خوشبینانه ترین حالت، 8 ساعت كاری در روز فقط 20 درصد راندمان دارد و 80 درصد مابقی ساعات كاری به هدر می رود؛ و بدیهی است یكی از ساده ترین و كم خرج ترین راه های افزایش كار، تغییر و اصلاح نگرش های مدیریتی و نظارتی در بدنه اصلی دولت می باشد.

 شاید تا به حال بسیاری از مردم در مراجعه به ادارات و سازمان ها و شركت های دولتی و نیمه دولتی و امثالهم با كارشكنی ها و كم كاری ها و امروز و فرداهای زیادی روبرو شده اند و كاری كه فقط با چند ساعت فعالیت انجام می شود، روزها و ماه ها به طول انجامیده است. بنابراین با انجام به موقع كار مردم، می توان موفق به انجام كار بیشتر و مضاعف گردید. به عبارت روشن تر هر چه بازده كاری افزایش یابد، در واقع كاری مضاعف و بیشتر انجام شده است.

4 ـ عشق ورزیدن به کاری که انجام می دهیم:

 کلید اصلی موفقیت در هر کاری و راز پیشرفت و توسعه هر کشوری در همین جمله کوتاه نهفته است؛ "عشق ورزیدن به کار". کارگری که در کارخانه مشغول تولید است؛ کارمندی که پشت میزش نشسته است؛ کشاورزی که در زمینش مشغول كشت است؛ راننده ای كه مسافر می برد؛ نانوایی كه نان دست مردم می دهد؛ پرستاری كه به بیمارش می رسد؛ پزشكی كه بیمارش را مداوا می كند؛ رفتگر زحمت كشی كه شهر را تمیز می كند؛ و... همه و همه اگر با عشق و صداقت كار خود را انجام دهند، در واقع نتیجه اش كاری مضاعف و پرثمر و بی عیب و نقص خواهد بود.

5 ـ پرهیز از دوباره كاری ها و موازی كاری ها:

 یكی از مشكلات اساسی و قدیمی كشور دوباره و سه باره كاری ها، موازی كاری ها، تكرار مجدد تجربه ها و انجام كارهای تكراری است. به زبان ساده و با یك حساب سرانگشتی متوجه می شویم كه بخش قابل توجهی از وقت و انرژی و منابع كشور صرف كارهای تكراری و بیهوده می شود و اگر برای انجام یك كارمشخص به جای صرف مثلا بیست واحد منابع بتوان ده واحد منابع صرف كرد، در نتیجه با استفاده از آن بیست واحد منابع به جای تولید یك كار، دو كار انجام خواهد شد.

 به دیگر معنی در اینجا به خودی خود كار مضاعف انجام داده ایم. به عنوان مثال اگر خودروسازها كارشان را درست و دقیق و با كیفیت لازم انجام دهند، دیگر نیازی نیست كه خودرو صفر كیلومتر فقط پس از چند روز كار روانه تعمیرگاه شود و موجب صرف هزینه های تكراری و بیهوده از جیب دولت و ملت و باعث تلف شدن وقت مردم در راه های رفت و آمد به تعمیرگاه ها گردد.

پرهیز جدی از شروع پروژه هایی كه فاقد مطالعات لازم امكان سنجی(feasibility study) و نیازسنجی و عدم شناخت ذی نفعان (stockholders) می باشند، بدون تردید می تواند از به هدر رفتن وقت و نیرو و منابع و هزینه ها پیشگیری نماید. از آن جمله می توان به برچیدن پایه های مونوریل تهران پس از سال ها اشاره كرد؛ كه به جای آن می شد كاری مفید و سودمند انجام داد؛ یعنی كاری مضاعف و ارزشمند.

6 ـ اتمام پروژه ها در زمان موعود خود:

 قصه نه چندان خوشایند طویل شدن زمان اجرای برخی پروژه ها و گاهی اوقات چند برابرشدن زمان اجرا، همچنان بر سر زبان هاست و هر از چندگاهی سوژه ای برای نقادان و تحلیلگران و حتی طنزپردازان هم می شود؛ و جالب تر اینكه گاهی اوقات ضعف مدیریت ها و سازماندهی ها را هم به گردن تحریم های اقتصادی وغیره می اندازیم و خود را از پاسخگویی خلاص می كنیم.

 بدون شك طولانی شدن زمان اجرا و اتمام پروژه ها علاوه بر كاهش ارزش اقتصادی آن، وقت و نیرو و منابع مالی را به هدر داده و فرصت ها را برای اجرای پروژه های جدید و در نتیجه انجام كار بیشتر و مضاعف نابود می كند. بهره مندی كامل و صحیح مدیران كشور از دانش ارزشمند یكی از راهكارهای اساسی در رسیدن به موقع به اهداف پروژه هاست. (Project Management) مدیریت پروژه

7 ـ ایجاد و انجام كار واقعی و مولد:

 یكی از مضرات و معضلات اقتصادهای نفتی، اطمینان خاطر مردم و مسئولین كشورها از درآمدهای سرشار نفتی است كه به خودی خود نگرانی ها و دل مشغولی ها را از كاهش تولید واقعی، كار مولد و مضاعف، ازبین می برد. بنده در یك جایی گفتم، "اطلاق درآمدهای نفتی و گازی" اشتباه بزرگی است؛ چراكه منابع نفت و گاز درآمد نیستند، بلكه سرمایه هستند و تفاوت فاحش است بین درآمد و سرمایه؛ و تا زمانی كه منابع سرمایه ای خود را به عنوان درآمد مصرف كنیم، از كار و تولید واقعی كمتر بهره خواهیم برد.

به زبان ساده تر درآمد كشور بایستی از تفكر و دسترنج و خلاقیت مردم و كار مولد حاصل شود تا به قله های رفیع استقلال واقعی و پیشرفت و سعادت مندی نائل گردیم. بسیاری از كشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه وجود دارند كه عمدتا نه تنها دارای منابع نفتی و گازی نیستند بلكه وارد كننده این نوع منابع هم می باشند؛ لكن از اقتصاد غنی و پویا و روبه رشدی بهره می برند.

نتیجه گیری:

 تنها راه مبارزه و مقابله با مشكلات اقتصادی و تحریم های جهانی و رسیدن به استقلال و امنیت كامل اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و توسعه پایدار در كشورهای در حال توسعه، اندیشیدن به كار مولد و تولید واقعی و ایجاد و گسترش زمینه های تولیدی و كارآفرینی در همه زمینه هاست؛ و سیاست های كاهش و كنترل امور واسطه گری و دلالی روزافزون به جای انجام كار واقعی و مولد نیز بایستی در سرلوحه برنامه های اصلاح امور اقتصادی قرار گیرد.

 بدون تردید از این گذرگاه به افق های ماندگار همت های بزرگ و عالی و كارهای عظیم و متعالی دست خواهیم یافت. انشاءالله.

mohyazdi@gmail.com
http://www.mohammadyazdi.blogfa.com/


برچسب ها: همت، مضاعف، کار، همت مضاعف، کار مضاعف، همت مضاعف کار مضاعف، تصویر زمینه، والپیپر، بک گراند، پوستر، 89، مقام معظم رهبری، خامنه ای، khamenei، wallpaper، background، iran، nowrouz، nowrooz، islam، islamic،
دنبالک ها: جهت اطلاع از آخرین بروزرسانی های ثانیه ، در گروه اینترنتی ثانیه عضو شوید! - کلیک کنید،، خبر/ بزودی: پوسترهای فاطمیه، همت مضاعف ، کار مضاعف /1،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 19 فروردین 1389 توسط مجتبی نیكنام